Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ZESPÓŁ „WSPAK” KONCERT W CERKWI W BARTNEM

ZESPÓŁ "WSPAK" KONCERT W CERKWI W BARTNEM 6

28 sierpnia @ 15:00 18:00

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 28 sierpnia o godz. 15:00 do cerkwi greckokatolickiej w Bartnem na koncert zespołu „Wspak”.W programie pieśni para-liturgiczne aranżowane do instrumentów oraz inne.

Zespół „Wspak” to duet założony w 2018 roku przez dwie przyjaciółki, Adriannę Marię Kafel i Aleksandrę Purę-Cidyło. Ich wspólne muzykowanie zaczęło się jednak znaczenie wcześniej, około 2006 roku, jeszcze w czasach gimnazjalnych. Wspólne poszukiwania oraz podobna wrażliwość muzyczna skłoniła artystki do stworzenia własnych, autorskich aranżacji znanych kresowych pieśni. Repertuar duetu to głównie muzyka kresów wschodnich, dokładniej terenów nazywanych przez Kolberga Podlasiem „Ruskim” ze swoistą mową powstałą w wyniku zmieszania języków białoruskiego, ukraińskiego i polskiego oraz Łemkowszczyzny. Początki zespołu „Wspak” były czysto wokalne. Z potrzeby wzbogacenia harmonii oraz poszerzenia środków wyrazowych z biegiem czasu dołączone zostały instrumenty smyczkowe takie jak: skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, fidel płocka czy wspak. Ten ostatni, autorstwa Andrzeja Króla, przypominający wyglądem wiolonczelę jednak zbudowany „na wspak” regułom lutniczym, zainspirował artystki do przyjęcia słowa „Wspak” na nazwę zespołu. Dwoistość znaczeniowa idealnie oddaje charakter i sposób bycia zespołu: „To krok w odwrotną stronę do ciągłego biegu po muzyczną doskonałość, o którą każda na swój sposób walczy od wielu lat. Wspak to nasza ucieczka od ćwiczeń i presji w coś, co tworzy muzykę od początku jej istnienia – w miłość do słuchaczy i siebie nawzajem”.
Aleksandra Pura – Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończyła wydział Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową. Laureatka wielu konkursów wokalnych.
Adrianna Maria Kafel – Absolwentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli (prof. Dorota Imiełowska), fideli kolanowych (prof. Maria Pomianowska) oraz wiolonczeli barokowej (prof. Teresa Kamińska). Występowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy na wielu koncertach w kraju i za granicą. Laureatka licznych konkursów kameralnych.

Źródło: www.muzeum.gorlice.pl