Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odrodzona Polska na patriotycznych pocztówkach – Dwór Karwacjanów 10.01.2020 r.

Odrodzona Polska na patriotycznych pocztówkach - Dwór Karwacjanów 10.01.2020 r. 3 Powtarzające się wydarzenie zobacz wszystkie

10 stycznia @ 08:00 17:00

Odrodzona Polska na patriotycznych pocztówkach - Dwór Karwacjanów 10.01.2020 r.

Serdecznie zapraszamy 10 stycznia 2020 roku do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wystawę kart pocztowych ze zbiorów Muzeum w Jaśle. Wystawa będzie prezentowana od 10 stycznia do 5 lutego.

Muzeum w Jaśle posiada bardzo bogaty zbiór kart pocztowych o tematyce historycznej i patriotycznej. Kolekcja liczy prawie 2 000 egzemplarzy. Przechowywane na co dzień w magazynach, prezentowane są jednak często na  wystawach tematycznych. 

Zgromadzone karty o tematyce historycznej i patriotycznej z początku XX w. ilustrują dążenia społeczeństwa polskiego o odzyskania niepodległości i walkę o granicę odrodzonego państwa polskiego. W tamtych czasach pocztówka była nie tylko sposobem przekazywania informacji i komunikacji między ludźmi ale również elementem propagandy i walki politycznej. 

Najwięcej kart ukazało się drukiem w zaborze austriackim, gdzie cenzura austriacka pozwalała na eksponowanie tematów historycznych i patriotycznych. Szczególnie dużo pocztówek wydawano w okresie I wojny światowej. Te o tematyce legionowej były wydawane przez wydawnictwa komercyjne i przez Naczelny Komitet Narodowy jako element propagandy politycznej. Dodatkowo pocztówki wydawano również jako cegiełki stanowiące dochód na utrzymanie Legionów. 

Bardzo często pocztówki projektowali znani artyści jak Kossakowie, Korpal, Aksentowicz, Rozwadowski i inni. Początek XX w. to szybki rozwój fotografii. Miniaturyzacja aparatów fotograficznych pozwalała na wykonywanie zdjęć bezpośrednio na linii frontu. Szczególnie dużo tego typu pocztówek upamiętniało walki II Brygady w Karpatach. Były one chętnie nabywane przez żołnierzy i wysyłane do rodzin i przyjaciół. Sprzyjała temu również cenzura wojskowa, która zachęcała do przesyłania łatwiejszej do kontroli otwartej korespondencji.