Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„ODDECH” / WYSTAWA PRAC PEDAGOGÓW PWSZ W NOWYM SĄCZU

"ODDECH" / WYSTAWA PRAC PEDAGOGÓW PWSZ W NOWYM SĄCZU

31 lipca @ 08:00 26 sierpnia @ 17:00

Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach w dniu 31 lipca 2020 roku na wernisaż prac pedagogów PWSZ w Nowym Sączu.

Oddech – wystawa luźno ze sobą związanych artystów, których łączy twórczość i przede wszystkim pedagogiczna praca na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu.

Oddech to słowo nasycone wieloma metaforami, a ostatnio nabrało i nadal nabiera jeszcze bardziej wyrazistych znaczeń w kontekście doświadczeń z „pandemii”, w której światu przyszło się nieuchronnie znaleźć. Wydaje się dobrze opisywać ten stan wychodzenia z przymusowej izolacji, tę nadzieję na normalność, na rytmiczne, miarowe tchnienie.
Oferta wystawy we wnętrzach galerii przyszła właśnie wtedy gdy poczucie zanurzenia, kryzys wiary w normalność doskwierały już na tyle mocno, że obietnica żywego pokazu prac zabrzmiała niczym jakaś Itaka, niczym nostalgiczny postulat odzyskania lądu utraconego.
Stąd błyskawicznie objawił się tytuł i pomysł na wystawę, koniecznie grupową, taką która pozwoli wynurzyć się wielu z otchłani własnych pracowni i pokazać coś, co w tym dziwnym okresie zostało stworzone albo wydobyte z głębszych czasowych czeluści i nasycone kontekstem obecnych zdarzeń poprzez sam wybór.

Ten szczególny stan fizycznego odosobnienia; wirtualnych, zastępczych relacji społecznych, sztucznie pisanego dialogu i przeżywania świata przez szybę komputerowego ekranu pokazał, jak ważnym egzystencjalnym składnikiem jest oddech bezpośrednich relacji, jak istotnym jest on dla wszelakiego życia kulturalnego i tyle samo dla twórczego działania, jak ważne w codzienności są namacalne wystawy, spektakle, koncerty, odbierane grupowo, wspólnotowo. Życie na massengerach, teamsach i zoomach wiele spraw upraszcza i organizuje, co na początku przybrało nawet formę fascynującego odkrycia ale też szybko i wyraźnie pokazało, że w żaden sposób nie zastąpi ta forma zdalnej aktywności bezpośrednich relacji, żywych, wibrujących interakcji, wspólnego oddychania i przeżywania.
Wierzę, że dla każdego z nas, artystów sztuka jest tlenem najczystszym, który pozwala łapać oddech w smogu życiowych konieczności i uporczywych obowiązków. Dla innych tym jest jej odbiór, jej czytanie, interpretowanie i doznania.
Dzięki otwarciu galerii i zaproszeniu nas do zrobienia wystawy powoli wszyscy się wynurzamy, łapiąc właściwy oddech i kierując rzeczy na właściwe tory. Serdecznie dziękuję za tą możliwość.

Krzysztof Tomalski