Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„MULTI-KREACJE” IWONA BUGAJSKA BIGOS / EMALIA, TKANINA ARTYSTYCZNA; ANNA KAŁAMARZ-KUCZ / MALARSTWO, RYSUNEK

"MULTI-KREACJE" IWONA BUGAJSKA BIGOS / EMALIA, TKANINA ARTYSTYCZNA; ANNA KAŁAMARZ-KUCZ / MALARSTWO, RYSUNEK

25 lutego @ 08:00 23 marca @ 18:00

Wernisaż w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku 25 lutego o godzinie 18.00. Zapraszamy serdecznie!

Iwona Bugajska-Bigos – Ukończyła Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny (dyplom z malarstwa), podyplomowe studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie z zakresu specjalności dyplomujących – malarstwa i tkaniny artystycznej. Kontynuowała edukację na studiach doktoranckich w tejże uczelni, gdzie obroniła doktorat w 2009 roku. W 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego (Uniwersytet Śląski, Instytut Sztuki). Kształciła się także w zakresie arteterapii (m.in. College of Educational and Clinical Art Therapy, Australia).
Od 2007 roku pracuje w PWSZ w Nowym Sączu jako nauczyciel akademicki. Jest profesorem PWSZ, kierownikiem Zakładu Edukacji artystycznej i sztuk wizualnych, inicjatorką uruchomienia studiów artystycznych w macierzystej Uczelni.
Ma w swym dorobku 21 wystaw indywidualnych i ponad 130 wystaw zbiorowych. Jest organizatorką i współorganizatorką międzynarodowych sympozjów artystycznych, międzynarodowych projektów naukowych realizowanych w różnych środowiskach edukacyjnych poświęconych sztuce, arteterapii przez sztuki plastyczne, zakończonych monografiami artystyczno-naukowymi; autorką licznych artykułów o sztuce, arteterapii i edukacji artystycznej, czynną uczestniczką wielu międzynarodowych konferencji i sympozjów. Stale współpracuje z osobami z niepełnosprawnościami. Członek pionier i współzałożyciel European Federation of Art Therapy (EFAT), członek Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka. Zainteresowania naukowe Autorki dotyczą wdrażania arteterapii przez sztuki wizualne w środowisku edukacyjnym oraz zastosowania nowych mediów w arteterapii.
Autorka realizuje rozbudowany cykl prac zatytułowany WORDS (SŁOWA), w którym podejmuje aspekty związane z komunikacją; sytuacją, w której słowa swą formą i zamysłem prowokują zaistnienie interakcji treściowo-formalnej między odbiorcą a dziełem plastycznym. Twórczość Autorki obejmuje emalię, tkaninę artystyczną i malarstwo.

Anna Kałamarz-Kucz – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru – dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru. W roku 2002 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z malarstwa i rysunku w 2006 r.
W 2016 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Jest autorką 10 wystaw indywidualnych i uczestniczką wielu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą.
Obecnie jest wykładowcą i kierownikiem Zakładu Architektury Wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz nauczycielem rysunku i malarstwa, projektowania ubioru w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu.
Twórczość Anny Kałamarz Kucz to połączenie działań z zakresu sztuk projektowych i sztuk pięknych. Działalność artystyczna obejmuje realizacje kolekcji ubioru, tkaniny unikatowej malarstwo oraz rysunek. W zakresie jej zainteresowań malarskich pozostaje głównie problem światła i koloru. Tworząc obrazy, koncentruje się na percepcyjnym ruchu, wykorzystaniu relacji barwnych i ich wzajemnych interakcji. Jej obrazy i rysunki odwołują się do wrażliwego i uważnego oka widza, który zostaje wciągnięty w iluzyjna grę przestrzeni i ruchu. Artystka mieszka i tworzy w Przemyślu.

Źródło: www.muzeum.gorlice.pl