Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

LUMEN ART FESTIVAL – 31.07.- 07.08.2021r.

LUMEN ART FESTIVAL

31 lipca @ 19:00 7 sierpnia @ 23:30

W dniach 31 lipca-7 sierpnia 2021 w Gorlicach odbędzie się pierwsza edycja Lumen Art Festival – tygodniowego wydarzenia powstałego z inicjatywy Marcina Fejklowicza, pomysłodawcy i koordynatora projektu „Zagraj z nami!” realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przy współpracy Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z domu”.

Podczas tygodniowego spotkania młodzi artyści będą pracować nad wybranym materiałem muzycznym, przygotowywanym specjalnie na te koncerty. W festiwalu wezmą udział studenci akademii muzycznych oraz uczniowie i absolwenci szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, którzy chcą rozwijać pasję muzykowania i doskonalić swoje umiejętności. Uczestnicy będą ćwiczyć pod okiem zawodowych muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy poprowadzą kilkudniowe warsztaty, dzieląc się swoim doświadczeniem. Festiwal zakończymy dwoma nietuzinkowymi koncertami w malowniczej scenerii Parku Miejskiego i Pałacu Długoszów w Siarach koło Gorlic. Orkiestrze podczas prób i koncertów przewodniczyć będzie doświadczony dyrygent Łukasz Meyger.

Lumen Art Festival to miejsce spotkania z muzyką i ludźmi. To wspólny czas prób i przygotowań do koncertów. To okazja do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, dialogu wśród młodych muzyków. To szansa na zdobycie doświadczenia scenicznego i orkiestrowego.


Lumen Art Festival to okazja do obcowania z muzyką w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego, Gorlicach – Mieście Światła. To tu jest kolebka światowego przemysłu naftowego, tutaj zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Okolice Gorlic to piękne miejsce na mapie Polski, do dzisiaj nieodkryte przez rzesze turystów oblegających najbardziej znane szlaki. To historia zaklęta w drewnianych cerkwiach, pierwszych kopalniach ropy, okopach pamiętających bitwy, które odmieniły losy świata. Mamy nadzieję, że Lumen Art Festival będzie wartościowym wydarzeniem promującym talent, pasję muzyczną młodzieży oraz przyczyni się do promocji Gorlic jako Miasta Światła, otwartego na rozwijanie nowych inicjatyw kulturalnych.

Informacje o koncertach
Pierwszy koncert odbędzie się w Parku Miejskim w Gorlicach. Przy zamkniętej już Restauracji Parkowej, w otoczeniu przyrody usłyszymy piękne kompozycje romantycznych artystów. Zaprezentujemy „Suitę w dawnym stylu” Edvarda Griega, Felix Mendelssohn uraczy nas swoją „Symfonią na smyczki nr 10 h-moll”, Antonín Dvořák rozkołysze walcowym tematem z „Serenady na smyczki”, a całość dopełnią „Tańce Rumuńskie” Béli Bartóka. Lumen Art Festival łączy muzykę i światło w niezwykłej korelacji. Dlatego koncert rozpocznie się po zmroku w piątek 7 sierpnia, o godzinie 20:30.

W sobotę 8 sierpnia zapraszamy do ogrodów Pałacu Długoszów w Siarach koło Gorlic. W anturażu wspaniałej pergoli rozciągającej się wokół basenu z fontanną, w towarzystwie posągów mitologicznych postaci przeniesiemy się do XIX i XX wieku. Wtedy świat usłyszał przełomowe dzieła rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego, ikony muzyki symfonicznej, łączącej romantyzm w nowoczesnym wówczas nurtem klasycyzmu. Sobotni wieczór rozpoczniemy brawurą „Serenadą na smyczki” rosyjskiego kompozytora. Dalej w głąb przełomu wieków poprowadzi nas polski pianista, kompozytor i polityk – Ignacy Jan Paderewski. Zapomniana przez wielu „Suita G-dur” na kwintet smyczkowy zabrzmi tego wieczoru w ogrodach pałacowych, kończąc się niespodziewanie po 347 taktach, w miejscu, gdzie zatrzymał się sam kompozytor, nie kończąc dzieła. Lumen Art. Festival zakończymy niezwykle przejmującym i pełnym światła „Adagio na smyczki” Samuela Barbera, amerykańskiego kompozytora, żyjącego na początku XX wieku. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:30.


Więcej informacji o Parku Miejskim:
https://www.gorlice.pl/pl/349/0/parki-miejskie.html

Więcej informacji o Pałacu w Siarach:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-zamki-palace/2249-palac-w-siarach

Fanpage festiwalu:
https://www.facebook.com/LumenArtFestival/

Strona internetowa fundacji, zakładka LAF
https://wyjdzzdomu.pl/laf/

Informacje o dyrygencie:
Łukasz Meyger

Fot. materiały promocyjne/Lumen Art Festival

Informacje o prowadzących warsztaty:

Anna Naściszewska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Lidii Grzanki.
Już w czasie studiów współpracowała z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. W latach 1992-1994 była członkiem Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie , z którą koncertowała w Polsce i poza jej granicami, m.in. w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Berlińska czy Gasteig w Monachium.
Od 1994 roku związała się z Filharmonią Rzeszowska i jest jej koncertmistrzem.
Z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej odbyła dwukrotnie tournee do USA, wystepowała podczas znanych festiwali, m.in. w Toledo w Hiszpanii oraz wielokrotnie podczas koncertów w Wiedniu w słynnej Złotej Sali Musikverein.
W 2008 roku wraz z grupą melomanów i muzyków rzeszowskich powołała do życia Stowarzyszenie MUSICUS Kameraliści Rzeszowscy, którego celem jest upowszechnianie muzyki kameralnej.
Wraz z solistami i koncertmistrzami orkiestry Filharmonii Podkarpackiej współtworzy kwintet smyczkowy ARSO Ensemble z którym koncertuje w kraju i za granicą. Z zespołem występowała w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie/Kąśnej Dolnej, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku, Letnim Festiwalu Koncertów Kameralnych MUZYCZNE TARASY w Tarnowie, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, XXIII Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, a także podczas koncertów kameralnych w Hamburgu, Hanoverze i Saarbrücken .
Jest współautorką projektów koncertowych mających na celu rozbudzanie zainteresowania muzyką klasyczną, w szczególności muzyką kameralną. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego wraz z kwintetem ARSO Ensemble dała cykl koncertów p.t. „Chopin, jakiego nie znacie”, a w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego zrealizowała projekt „Moniuszko 200 lat”. Jest również współautorką widowiska słowno-muzycznego pt. ”Bal w Lesie Króla Lwa” opartego na muzyce Camila Saint-Saensa i wierszach polskich poetów , które w sumie obejrzało i wysłuchało ponad 2000 młodych odbiorców.
Ważnym dokonaniem Anny Naściszewskiej jest udział w nagraniu płyty CD zawierającej 6 Sonat na Smyczki G.Rossiniego , które zrealizowała firma DUX.

Fot. materiały promocyjne/Lumen Art Festival

Orest Telwach urodził się w 1964 roku we Lwowie. Tutaj, rozpoczął swoją edukację muzyczną: najpierw w Szkole Muzycznej im. S. Kruszelnickiej, później w Konserwatorium Muzycznym im. M. Łysenki. Po ukończeniu edukacji wyjechał do Rzeszowa, gdzie rozpoczął pracę w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego jako muzyk orkiestry (pierwsze skrzypce – głos solowy). Jest członkiem ARSO Ensemble, który tworzą koncertmistrzowie i soliści Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Zespół ten występował m. in. W ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku i podczas koncertów kameralnych w Hamburgu i Hanowerze. W latach 2000-2011 był szefem artystycznym Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W tym okresie poprowadził mnóstwo koncertów z udziałem takich solistów jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Rafał Kwiatkowski, Waldemar Gromolak. Z Tarnowską Orkiestrą Kameralną występował także jako solista. Orest Telwach prowadzi też działalność pedagogiczną pracując w Zespole Szkół Muzycznych nr. 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. Jego absolwentami są m. in. Dawid Lubowicz (Atom String Quartet), Piotr Szabat (Stuttgarter Kammerorchester), Miłosz Wieliński (koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Gorzowskiej).

Fot. materiały promocyjne/Lumen Art Festival

Piotr Gajda, wieloletni muzyk altowiolista Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Obecnie muzyk solista, prowadzący grupę altówek Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Fot. materiały promocyjne/Lumen Art Festival

Robert Naściszewski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Mieczysława Sokołowskiego, którą kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika. Studia wyższe ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach w 1991 r. również pod kierunkiem prof. A. Cofalika.
Jest laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Został też zakwalifikowany do polskiej ekipy na Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie. W 1991 r. podjął pracę w Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyr. Wojciecha Rajskiego, gdzie pełnił również funkcję koncertmistrza. Miał okazję wystąpić jako solista tej orkiestry w wielu miastach w Polsce, Niemczech i Francji, oraz jako członek kwartetu smyczkowego.
Od 1994 r. jest koncertmistrzem Filharmonii Rzeszowskiej i pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie. Prowadzi działalność koncertową jako skrzypek, altowiolista oraz 1-szy skrzypek kwartetu smyczkowego. W 2004 podczas tournee Filharmonii Rzeszowskiej w USA zadebiutował jako dyrygent. Jest też szefem artystycznym Rzeszowskiej Orkiestry Kameralnej.
Obecnie wraz z szefami grup smyczkowych Filharmonii Podkarpackiej koncertuje w ramach zespołu kameralnego „Arso Ensemble” jako pierwszy skrzypek.

Fot. materiały promocyjne/Lumen Art Festival

Lumen Art Festival został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli oraz Starosty Gorlickiego Marii Gubały.
Opiekę patronacką nad festiwalem sprawuje TVP3 Kraków, Radio Rzeszów, Gazeta Krakowska, Gorlice.pl, portal HaloGorlice, portal Gorlice.tv, RTvG, gorliczanin.pl

Współpraca: Urząd Miasta Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury, Agencja Reklamowa TDESIGN CENTER. Projekt realizowany jest z funduszu Europejskiego Korpusu Solidarności, przy wsparciu firmy LUKFOT.