Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„LA BEAUTE DE LA NATURE” FRANCISZEK KAFEL / PASTELE

„LA BEAUTE DE LA NATURE” FRANCISZEK KAFEL / PASTELE

24 czerwca @ 18:00 27 lipca @ 21:00

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Kafla „LA BEAUTE DE LA NATURE” dnia 24 czerwca 2022 roku o godzinie 18.00 / oficyna dworska przy Kasztelu. Wystawa prezentowana będzie do 27 lipca br.

Szczególne zaproszenie kierujemy do seniorów, gdyż rok 2022 został uznany przez Radnych Województwa Małopolskiego „Rokiem Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej”.

Franciszek Kafel
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicachw latach 1975-1980. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego – plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona oraz malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jest grafikiem z wykształcenia, jednak dominującą dyscypliną w jego twórczości jest malarstwo sztalugowe.
Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych w tym: Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej Flying Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa, a także za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Francji, Szwajcarii i Norwegii, jak również innych w krajach europejskich oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Jego twórczość została zaprezentowana na ponad 75 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nysie, Nowym Sączu, Tarnowie, Rzeszowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Hamburgu oraz Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje oraz dokumentacje filmowez jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.
Franciszek Kafel jest malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym.

„LA BEAUTE DE LA NATURE” FRANCISZEK KAFEL / PASTELE 5

„LA BEAUTE DE LA NATURE” (Piękno natury) czyli zew mojej wyobraźni wpisany w kształt owalu.
Koło, które jest najdoskonalszą formą ekspresji, w mojej interpretacji uległo spłaszczeniu, by rzec – stało się owalem wypełnionym bioformami, techniką pastelową.
Barwne mikroformy urzeczywistniają się w naszym otoczeniu i niewątpliwie prowadzą do skojarzeń. To jakby sama natura poprzez liczne zjawiska amorficzne dostarcza nam gotowych prób malarskich i graficznych, począwszy od mikroskopowych struktur komórek,aż do kosmicznej dali, a w tej skojarzonej podróży dostrzeżemy tu i ówdzie fragmenty płócien Williama Blake’a, mglistych pejzaży Williama Turnera, a może nawet geometryczny świat Georgesa Braque’a.
To nie przypadkowość zdarzeń, ale uzupełniająca się relacja natura-sztuka. Ta pierwsza – inspirująca, druga – kreatywna.
Cykl – pochwała piękna natury (La beaute de la nature) w mojej interpretacji, stał się urealnioną barwną refleksją wychodzącą poza czyste postrzeganie rzeczywistości – najzwyczajniej moja wyobraźnia.
Franciszek Kafel


Żródło: www.muzeum.gorlice.pl