Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„KRZYŻ POD JABŁONIĄ” RAFAŁ MARCHUT / FOTOGRAFIA

„KRZYŻ POD JABŁONIĄ” RAFAŁ MARCHUT / FOTOGRAFIA

24 września @ 08:00 20 października @ 20:00

Zapraszamy serdecznie na wernisaż fotgrafii autorstwa Rafała Marchuta w piatek 24 września 2021 r. po wernisażu kolaży Tomasza Chołuja. Wystawa prezentowana będzie w sali kameralnej kasztelu do 20 października br.

„Krzyż pod jabłonią” to introspekcyjna podróż, w której to co enigmatyczne i ulotne opiera się na głębokim poczuciu szacunku do historii, miejsca i ludzi, którzy zamieszkiwali obszar tak zwanej Łemkowszczyzny.

Dwadzieścia czarno-białych odbitek, wykonanych w technice olejnej oraz gumie chromianowej, stanowi osobistą ilustrację panującej w tej przestrzeni atmosfery – wyciszającej hałas i rzucającej kontury przeszłości w fotograficzno-malarską relację wolną od zewnętrznych informacji. Techniki szlachetne, będąc niwelatorem mechanicznej rejestracji obrazu, oddają większość kreatywnej kontroli w ręce fotografa zmuszając do podejmowania niezależnych i intuicyjnych decyzji. To właśnie ten element niepewności, kapryśność i nieprzewidywalność procesu stanowi główny atut dzięki któremu ekspresja ręcznie wykonanej odbitki pozwala wyrazić artystyczną intencję i sugestywnie wzmocnić wizualną narrację.
„Krzyż pod jabłonią” to historia opuszczonych wsi, nagrobnych krzyży, cerkwi i zdziczałych sadów otoczona warunkami konkretnego splotu wydarzeń, trwale rozpięta w czasie.

Rafał Marchut – niżanin z urodzenia i zamieszkania, człowiek wielu pasji. Fotograf, piktorialista, grafik komputerowy. Organizator konkursów fotograficznych dla osób z problemami zdrowia psychicznego.
Fotografią zainteresował się już w szkole podstawowej w momencie gdy w ręce wpadł mu aparat produkcji radzieckiej Smiena. Z biegiem czasu od fotografii analogowej przeszedł do fotografii cyfrowej, aby ponownie w 2018 roku sięgnąć do jej korzeni i zagłębić się w arkana technik szlachetnych. Specjalizuje się w procesie olejnym oraz gumie chromianowej, eksperymentując także z gumolejem, rezynotypią i bromografikami.
Warsztat artysty charakteryzuje zwiększone poczucie wieloplanowości, dbałość o szczegół przy jednoczesnym zmiękczeniu ostrości, dynamiczny kontrast tonalny oraz charakterystyczna dla technik szlachetnych niepowtarzalność pojedynczej fotografii.
W swojej twórczości zwraca szczególną uwagę na różne aspekty miejsc, do których podróżuje, przetwarzając je za pomocą indywidualnego stylu i subiektywnej analizy. Jego fotografie przywołują w ten sposób unikalną interpretację przestrzeni i czasu, ukształtowaną przez własne doświadczenia i osobliwości danej lokacji.
Uhonorowany statuetką „Działacza Kultury” przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Wystąpił w cyklu audycji Polskiego Radia Rzeszów oraz filmie dokumentalnym poświęconym sylwetkom niżańskich twórców i artystów pod tytułem „Pięć pytań do… ”

Podczas wernisażu artysta opowie o tym czym różni się fotografia analogowa od fotografii szlachetnej, o efektach, które ta niezwykła dziedzina pozwala uzyskać, powodach dlaczego ją wybrał i o swoich dalszych planach artystycznych.

Źródło: www.muzeum.gorlice.pl