Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

KRZYSZTOF LIGĘZA „ŚNIENIE” / WYSTAWA FOTOGRAFII

KRZYSZTOF LIGĘZA "ŚNIENIE" / WYSTAWA FOTOGRAFII

3 lutego 2023 @ 08:00 8 marca 2023 @ 18:00

Serdecznie zapraszamy 3 lutego 2023 o godz. 18:00 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Ligęzy pt.”Śnienie”. Wystawa będzie prezentowana do 8 marca br.

Wystawa multimedialna: fotografie wykonane w latach 2009-2022 oraz animacja.

Śnienie – to poetycka opowieść poświęcona historii małżeństwa, w którego życie wkradł się tragiczny los, zwiastowany przez tajemniczy sen. Mężczyzna wskutek wypadku zapada w śpiączkę, a następnie na kilka dekad w stan niereaktywnego czuwania (dawna nazwa: „stan wegetatywny”). Kobieta podejmuje wyzwanie samotnej opieki. Przedstawiona historia rodzi pytania o sens cierpienia, poświęcenia, wiary, nadziei i miłości w tle nieuchronnej perspektywy skończoności ludzkiej egzystencji. Ważną rolę pełni pejzaż ojczysty – „centrum świata” bohaterów. Sekwencyjne, symboliczne ujęcia krajobrazu oraz piękno przemian przyrody ukazują upływ czasu i uwydatniają perspektywę metafizyczną.

Ekspozycja Śnienie nawiązuje do tajemniczego cyklu Drzewa-Cienie-Śnienie prezentowanego przez autora m.in. w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w 2014 r.

Wystawa oraz towarzyszący jej katalog powstały w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KRZYSZTOF LIGĘZA "ŚNIENIE" / WYSTAWA FOTOGRAFII 4

Krzysztof Ligęza – rocznik ‘79. W swych działaniach głównie skupia się na fotografii dokumentalnej oraz autorskiej. Mieszka i pracuje w Małopolsce. W obszarze jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje relacja: człowiek-natura-sacrum, oddziaływanie przestrzeni oraz semantyczne uwarunkowania obrazu. Najczęściej fotografuje krajobraz, jako pole niezwykle otwarte (zarówno fizycznie, jak i semantycznie), ale nie stroni od innych obrazów. Ponownie odczytując słynne zdanie „Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się filozofom”, cieszy się, że w XXI w. jest ich nadal mnóstwo. Swoje prace prezentował w ramach wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą (Słowacja, Wielka Brytania). Autor kilku książek fotograficznych. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2022, 2018); wyróżnienia w m.in. International Photography Awards (USA), Prix de la Photo (Francja), Landscape Photographer of The Year (Wielka Brytania).

Źródło: www.muzeum.gorlice.pl