Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

KONCERT „PIEŚNI BIBLIJNE, HISZPAŃSKIE I CYGAŃSKIE” EDITA RANDOVÁ MEZZOSOPRAN,STANISLAV BOGUNIA FORTEPIAN

KONCERT "PIEŚNI BIBLIJNE, HISZPAŃSKIE I CYGAŃSKIE" EDITA RANDOVÁ MEZZOSOPRAN,STANISLAV BOGUNIA FORTEPIAN

4 października @ 18:00 20:00

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 4 października do Dworu Karwacjanów w Gorlicach na koncert „Pieśni biblijne, hiszpańskie i cygańskie”. Początek koncertu o godz. 18:00.Koncert jest bezpłatny, lecz w celu zapewnienia sobie miejsc siedzących należy dokonać rezerwacji na http://festiwale.penderecki-center.pl/wydarzenie/13

Wystąpią :

Edita Randová – mezzosopran (Czechy)
Stanislav Bogunia – fortepian (Czechy)

Program:

Antonín Dvořák – Biblical Songs op. 99
No.5 Song of gladness will I sing Thee
No.7 By the shore of the river Babylon
No.10 Oh, sing unto the Lord a joyful song

Bedřich Smetana – Three Poetic Polkas op.8 (wybór)
Polka in G Minor (fortepian solo)

Pavel Haas (1899-1944) – Three Chinese Songs op.4
No.1 Kao – ši
No.3 Thu – fu

Antonín Dvořák – Humoresque (fortepian solo)

Antonín Dvořák – Gypsy Songs Op.55 (wybór)
No.2 Hark, how my triangle
No.5 Tune thy strings oh gipsy
No.6 In his wide and ample, airy linen vesture

Claude Debussy – Arabesque (fortepian solo)
Claude Debussy – Minstrels (fortepian solo)

Ruggero Leoncavallo – Canzoni
Donna vorrei morir
Pensiero
L´addio

Edita Randová – mezzosopran, Czeska Opera. Uczyła się nie tylko śpiewu, ale także gry na fortepianie. Od piątego roku życia uczęszczała do powszechnej szkoły artystycznej na kierunku śpiew chóralny. Na początku swojej kariery artystycznej ukończyła naukę śpiewu u Milady Musilovej, następnie kontynuowała naukę u Ivany Mixovej i Marty Boháčovej oraz studiowała grę na fortepianie u Miroslavy Cihlářovej. Karierę wokalną rozpoczęła na scenie jako członek Teatru Muzycznego Karlín w Pradze oraz na scenie nie mniej prestiżowej Praskiej Opery Narodowej. Z czasem Randová stała się gościem wielu zagranicznych scen.
Randová nie jest tylko artystką teatralną, obecnie zajmuje się głównie działalnością koncertową. W 2000 roku zakończyła dużą trasę koncertową po Czechach zatytułowaną „Czeska wiosna z Editą Randovą”. To na arenie międzynarodowej Randová udowadnia dziś i każdego dnia, że ​​słusznie została wysłana w 2003 roku przez czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, aby promować czeską muzykę do Australii, gdzie i nie tylko jest miejscem, w którym jest reprezentowana przez jej zdolność reprezentowania rodzimych autorów. W ramach swojej działalności koncertowej występowała na scenach Barcelony , Bratysławy , Londynu , Mediolanu , Sydney , Mexico City , Chicago i wielu innych miast, śpiewała także w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.oraz na międzynarodowych festiwalach w Hiszpanii , Portugalii , Włoszech , Francji , Słowacji , Słowenii , Węgrzech , Austrii , Wielkiej Brytanii , Polsce , Niemczech , Finlandii , Norwegii , Australii , USA , Brazylii , Chinach i Meksyku .
Współpracuje z czeskimi i zagranicznymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi, takimi jak SOČR , FOK , Pardubice Chamber Philharmonic , Hradec Králové Philharmonic , Karlovy Vary Symphony Orchestra , West Bohemian Symphony Orchestra Mariánské Lázně, Camerata Polifonica Siciliana, London City Chamber Orchestra, Orchestra of Stowe Opera, Lincolnwood Chamber Orchestra, Filarmonia de Gaia, Orchestra Sinfonica della Provincia di Bari, Orquestra Sinfônica do Teatro Nacional Claudio Santoro, Orquestra Sinfônica da Bahia, Morelos Chamber Orchestra, Orquesta Sinfónica de la UAC, Oaxaca Symphony Orchestra Rumuńska Państwowa Orkiestra Filharmoniczna… pod batutą ważnych czeskich i zagranicznych dyrygentów.
Krytycy szczególnie doceniają szeroki wachlarz, obejmujący kompozycje od altu po dramatyczny mezzosopran oraz urzekającą kolorystykę głosu w połączeniu z szerokim wachlarzem środków wyrazu, wspartych doskonałą techniką śpiewu. Oprócz opery Edita Randová ma również bogaty repertuar koncertowy, obejmujący oratoria, kantaty, msze, cykle pieśni i indywidualne kompozycje od dawnych mistrzów po dzieła współczesne naszych i czołowych kompozytorów światowych, a wielu z nich zadedykowało jej swoje kompozycje.
Do jej najważniejszych nagrań należy płyta CD z piosenkami Antonína Dvořáka . Regularnie nagrywa cykle piosenek dla Czeskiego Radia. Nagrania Edity Rand były transmitowane przez stacje radiowe we Włoszech, Australii, Francji i Argentynie.

Stanislav Bogunia – to czeski pianista , dyrygent , chórmistrz i nauczyciel muzyki. Po studiach w konserwatorium w Ostrawie studiował również dyrygenturę na praskim Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych , którą ukończył z sukcesem w 1980 roku pod kierunkiem Václava Neumanna . Następnie przez wiele lat pracował jako towarzyszący mu pianista i kameralista. Akompaniował m.in. skrzypkowi Václavowi Hudečkowi na fortepianie . Ponadto pracował jako chórmistrz i dyrygent, pełniąc funkcję głównego dyrygenta Zachodnioczeskiej Orkiestry Symfonicznej w Mariańskich Łaźniach oraz dyrygenta Janáčka Philharmonic Orchestra w Ostrawie . Pracował jako chórmistrz dla Chóru Radia Czeskiego, nadal pracuje w Czeskim Radiu jako jeden z dyrygentów Orkiestry Symfonicznej Radia Czeskiego .
Od wielu lat pracuje również jako nauczyciel muzyki na Wydziale Muzycznym UAM w Pradze .