Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

IGOR BANFI / MALARSTWO

IGOR BANFI / MALARSTWO

27 maja @ 08:00 23 czerwca @ 17:00

Wystawa malarstwa Igora Banfiego będzie prezentowana od 27 maja do 23 czerwca br. Serdecznie zapraszamy.

Igor Banfi

Urodziłem się w 1973 roku w Murskiej Sobocie, gdzie ukończyłem liceum. Studiowałem malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, którą ukończyłem w 1997 roku w klasie prof. Andrej Jemca. W 2000 roku ukończyłem podyplomowe studia magisterskie pod opieką prof. Lojze Logara pracą na temat Genius Loci.
Od 2000 roku posiadam status niezależnego twórcy w dziedzinie kultury. Należę do Stowarzyszenia Artystów Plastyków Prekmurja i Prlekiji oraz Związku Słoweńskich Artystów Plastyków (ZDSLU), w którym pełnię funkcję członka Rady Artystycznej oraz Zarządu Stowarzyszenia. W mojej pracowni malarskiej odbywali również praktyki uczniowie Liceum Projektowania i Fotografii w Lublanie.
Moje malarstwo jest w większości poświęcone krajobrazowi, lecz krajobraz nie jest dla mnie tym, co widzimy wokół nas, czymś, co identyfikowałoby określony obszar geograficzny. Można by raczej rzec, że krajobraz to medium, w którym poszukuję tzw. krajobrazu wewnętrznego.
Horyzont przedstawiony na moich obrazach jako element łączący lub rozdzielający ziemię i niebo jest zawsze bardzo delikatny. Charakteryzuje go lekkie pochylenie i zakrzywienie, które można rozumieć jako wędrującą postać ludzką, ducha lub samotne drzewo.
Dotychczas stworzyłem następujące cykle obrazów:

  1. Ostatnia wieczerza 1999-2005
  2. Ogrodzenia / bramy, 2005-2007
  3. Horyzonty, które wkraczają w nowy cykl: Walking on water, 2009-
    Wystawy zbiorowe i indywidualne pomagają popularyzować sztukę wśród szerokiej publiczności i eksponować malarstwo klasyczne w mediach. Mieszkam i pracuję w Lublanie i Murskiej Sobocie.

Nagrody i wyróżnienia
1998 Grand Prix Panonia 98, Čakovec, Chorwacja
2004 Specjalne wyróżnienie publiczności podczas wystawy 2.Drava Art anale Koprivnica, Galeria Koprivnica, Chorwacja
2008 Wielka nagroda zakupowa Ex-tempore Piran
2011 Wielka nagroda zakupowa Ex-tempore Piran
2013 Wielkie Honorowe Wyróżnienie Ex-tempotre Piran
2014 Wielka nagroda zakupowa Ex-tempore Piran
2016 Specjalna nagroda zakupowa Ex-tempore Piran
2019 Specjalna nagroda zakupowa – wyróżnienie Ex-tempore Piran

„V letu 2021 praznuje 30. let neodvisnosti Slovenije, prav tako pa bo v drugi polovici letošnjega leta potekalo slovensko predsedovanje Evropski uniji. Tokrat že drugič. Ob tovrstnih priložnostih, kakor tesno spletenimi prijateljskimi vezmi med Slovenijo in Občino Gorlice, tudi zaradi tukaj padlih Slovencev med 1. svetovno vojno in spominu na njih, me kot veleposlanico Slovenije nadvse veseli, da bodo tukajšnji Poljaki, z razstavo slovenskega akademskega slikarja Igorja Banfija, dobili priložnost nekoliko pobliže spoznati sodobno slovensko umetnost in to v najbolj izjemni luči. Njegova poezija čopiča je prepričala in očarala že mnoge, tako v Sloveniji kot drugod, in srčno upam, da bo tudi vas.

W 2021 roku Słowenia obchodzi 30. rocznicę odzyskania niepodległości, a w drugiej połowie tego roku przypada również Prezydencja Słowenii w Unii Europejskiej. To już po raz drugi. Z tej okazji, z uwagi na bliskie, przyjacielskie relacje łączące Słowenię i Gminę Gorlice, także ze względu na pamięć o poległych tutaj w czasie I wojny światowej Słoweńców, jako Ambasador Słowenii bardzo się cieszę, że dzięki wystawie słoweńskiego malarza akademickiego Igora Banfiego tutejsi Polacy otrzymali możliwość nieco bliższego poznania współczesnej sztuki słoweńskiej, i to w najbardziej wyjątkowej odsłonie. Jego poezja pędzla przekonała i oczarowała już wielu, zarówno w Słowenii, jak i poza nią, i mam szczerą nadzieję, że oczaruje również was.”

Ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje

„Jestem dumny, że to właśnie na ziemi gorlickiej, w 2018 roku został odsłonięty obelisk upamiętniający żołnierzy słoweńskich poległych w czasie I wojny światowej. Gorlice stały się ważnym miejscem dla tego Narodu. Wizyty gości ze Słowenii wpisały się już w kalendarz ważnych dla miasta dat i stały się bodźcem do nawiązania relacji także na kulturalnej płaszczyźnie. Dowodem tego jest niniejsza wystawa wspaniałego i cenionego artysty, Igora Banfiego, która pozwoli gorliczanom i przyjezdnym bliżej poznać i zanurzyć się w sztuce słoweńskiej.”

Burmistrz Gorlic Rafał Kukla

Współorganizatorzy wystawy:

  • Ambasada Republiki Słowenii w Warszawie
  • Urząd Miejski w Gorlicach