Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW / KASZTEL W SZYMBARKU

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW / KASZTEL W SZYMBARKU

28 maja @ 11:00 22:00

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom. To święto łączące miłośników wielobarwnego świata muzyki.

IDEA
Targowisko Instrumentów to autorska formuła wielowymiarowych zdarzeń, których celem jest prezentacja i promocja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych.
Targowiska odwołują się do specyfiki targów, jarmarków, jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, inspirację, nawiązywanie relacji i sieci współpracy.
Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie i umożliwienie doświadczenia twórczego działania w relacji mistrz – uczeń. Dopełnieniem zdarzeń Targowiska są też otwarte pracownie instrumentów, w których mistrzowie wprowadzają w specyfikę swojego rzemiosła i wprowadzają w swoją codzienność.
Targowiska to nie tylko targ. To także różnorodne zdarzenia towarzyszące artystyczne i edukacyjne: prezentacje, debaty, warsztaty i nieformalne spotkania. Targowiska to także wzmacniający czas świętowania – karnawał i zabawa wyrażająca się we wspólnym i spontanicznym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu.
Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, kolekcjonerzy, muzykanci, badacze, muzykolodzy, muzealnicy z Polski, Europy i całego świata. Prezentują instrumenty: tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW – SZYMBARK 2022
Warsztaty wędrujące (16.05–10.06.2022)
Oferujemy warsztaty adresowane do uczniów szkół muzycznych i uczestników zajęć w domach kultury. Ich celem jest przedstawienie bogactwa lokalnych tradycji kultury muzycznej. Warsztaty są prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, w następujących zakresach:
warsztaty muzyczne – doświadczenie muzykowania w oparciu o melodie lokalne;
warsztaty taneczne – praktyczne przyswojenie figur wybranych tańców z regionu;
warsztaty wytwórcze – samodzielne wykonanie prostych instrumentów muzycznych;
prezentacje tematyczne – zapoznanie z tradycjami muzycznymi Polski i regionu.

Galicyjskie Targowisko Instrumentów (28.05.2022: 11.00–22.00)
Na terenie Kasztelu w Szymbarku organizujemy Galicyjskie Targowisko Instrumentów. Odbiorcami wydarzenia będą uczestnicy w/w warsztatów, zachęceni przez nich znajomi i osoby zainteresowane obecnością na Targowisku za sprawą promocji w mediach lokalnych i krajowych. W ramach Targowiska przewidziane są:

 1. WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW – Oficyna Dworska
  Twórcy instrumentów z okolicy oraz z bliższych i dalszych regionów zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!
 2. PREZENTACJE – Kasztel i Dworek Mieszczański
  Badania, poszukiwania, odkrycia, tradycje i innowacje w sztuce tworzenia instrumentów oraz rozmaitych działaniach artystycznych i badawczych. Prezentacje instrumentów eksperymentalnych i niezwykłych, dopełnione mini-koncertami. Historia rekonstruowania zapomnianych lir korbowych. Opowieści o poszukiwaniu tradycyjnej muzyki wiejskiej i skarby Muzyki Odnalezionej. Przyjaźń mistrza-samouka z uczniem-kontynuatorem. Ożywione instrumenty z gablot Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Tańczący dworzanin z obrazu w Kasztelu w Szymbarku.
 3. POTAŃCÓWKA – Namiot przed Kasztelem
  Odkryj tańczenie. Przypomnij sobie tańczenie. Roztańczą nas mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka, uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw od Żywiecczyzny przez Podhale, Spisz, Pogórze i całe Podkarpacie aż po Huculszczyznę.
 4. ZRÓB TO SAM – Namiot przy oficynie
  Warsztaty tworzenia prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Bez obaw – uda się! Własnoręcznie wykonany gwizdek, fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości.
  Szczegółowy program na stronie.
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i logo Narodowe Centrum Kultury

Partnerzy projektu:
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Gorlickie Centrum Kultury
Ośrodek Kultury Gminy Gorlice
Muzeum Ziemi Bieckiej
Fundacja Muzyka Odnaleziona
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
Centrum Kultury i Promocji Gmina Bobowa
Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej
Zespół Serencza / Stowarzyszenie Promocji Twórczości Łemkowskiej

Patroni medialni:
muzykatradycyjna.pl
TVP Kultura
Radiowe Centrum Kultury Ludowej

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW / KASZTEL W SZYMBARKU 5Źródło: www.muzeum.gorlice.pl