Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

ARKADIUSZ KAPŁON „POMIĘDZY” / WYSTAWA MALARSTWA

ARKADIUSZ KAPŁON "POMIĘDZY" / WYSTAWA MALARSTWA

1 lutego 2023 @ 08:00 18:00

Zapraszamy w czwartek 5 stycznia 2023 roku o godz. 18:00 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż wystawy malarstwa Arkadiusza Kapłona. Wystawa będzie prezentowana do 1 lutego 2023 r.

„Pomiędzy” cykl prac tworzy odbicie rzeczywistości artysty, ponadzmysłowej, psychicznej. Główną inspirację stanowi modyfikacja wypływająca z muzyki i literatury, tworząc własny złożony wymiar. Kolejną warstwę tworzy kształtująca się, rzeczywistość otaczająca, zastana. Otrzymana w ten sposób zwielokrotniona przestrzeń umiejscowiona jest POMIĘDZY światem realnym, a nadrealnym. Połączenie wielu wymiarów wzbogaca każdą z tych powierzchni. Przedstawienia przenikają się, ściśle ze sobą wiążąc trwale, twórca jest jednak ciągle POMIĘDZY. Jest inicjatorem konkretnych wymiarów i jedynym połączeniem między nimi. Niektóre obrazy mają otwarte przesłanie, są dość klarowne, często stanowią powrót do przeszłości artysty. Inne są urywkami snów, opowieści i mitów. Do których światów należą poszczególne elementy kompozycji, ludzie, zwierzęta, nie wiadomo. Nie zawsze otaczająca rzeczywistość jest czytelna.

Mieszające się wątki, przeplatające się tematy sacrum i profanum, ukazują motywy z osobistego życia twórcy, stanowią sploty przeszłości odnosząc się do teraźniejszości. Kompozycje donośniej wybrzmiewają poprzez połączenia różnic, zestawienia kontrastów form. Wykreowana w ten sposób przestrzeń, zawieszona w nadrealnej sferze, przyciąga odbiorcę swą tajemnicą, wciąga w grę. Zagadkowość kompozycji powoduje, iż esencją zamierzeń nie jest płaski realizm, ale mocne przetworzenie, stworzenie własnej rzeczywistości. Ta niewytłumaczalność jak i enigmatyczne zestawienie form stanowią charakter cyklu „Pomiędzy”.
Odbiorca zostaje zachęcony do stopniowego odkrywania tajemnicy, snucia własnych przemyśleń, odnalezienia osobistej interpretacji – niematerialnego połączenia się z artystą.

ARKADIUSZ KAPŁON "POMIĘDZY" / WYSTAWA MALARSTWA 4

Arkadiusz Kapłon – urodzony 1981 r. w Gorlicach, absolwent Pomaturalnej Szkoły Reklamy w Nowym Sączu oraz Instytutu Sztuki AP w Krakowie. Dyplom z malarstwa (z wyróżnieniem) w pracowni prof. Romualda Oramusa. Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową oraz fotografią. Współzałożyciel Grupy Artystycznej ARh-. W swoich artystycznych poszukiwaniach inspiruje się zastanymi i zaobserwowanymi kształtami, figurami naturalnych form materii ściany, szyldu, plakatu i wszelkich odpadków kultury popularnej. W elementach kompozycji można odnaleźć relacje pomiędzy figurą geometryczną, literniczą, a figuratywną formą postaci. Owe detale wzajemnie się przenikają, przechodzą z jednej formy w drugą. Na przemian zatracając i podkreślając własny krój.

Wybrane wystawy:

 • 2006 r. „Profesor – Student – Uczeń”, Urząd Miasta Krakowa, Honorowy Patronat prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa
 • 2009 r. „ARh-” – Nowy Targ, Galeria Stara Kotłownia
 • 2015 r. Arek Kapłon Wystawa Malarstwa – Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
 • 2015 r. – Unvergänglichkeit/NIEPRZEMIJALNOŚĆ – Galeria JetztamDellplatz – Duisburg
 • 2018 r. – Nowosądecka Mała Galeria
 • 2018 r. – Wernisaż malarstwa podczas XI edycji Spotkań Teatralnych Innowica
 • 2021 r. – Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu – „Osobiście”
  Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

  Źródło: www.muzeum.gorlice.pl