Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta / 23-27 września 2020, Gorlice

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta / 23-27 września 2020, Gorlice

23 września @ 08:00 27 września @ 17:00

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta

Gorlice, 23-27 września 2020

Tradycyjnie już, wraz z nadejściem jesieni, Gorlice stają się stolicą polskiej literatury. A wszystko to za sprawą Festiwalu im. Zygmunta Haupta, którego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Stasiuk. W tym roku – w dniach 23-27 września – Festiwal odbędzie się po raz szósty, a Beskid Niski zapełni się twórcami i czytelnikami.

Podczas 5 dni Festiwalu uczestnicy wezmą udział w 23 wydarzeniach, w tym w spotkaniach ze znakomitymi i nagradzanymi autorami oraz autorkami. Pretekstem do rozmów z twórcami będą ich najnowsze książki. Swój udział potwierdzili: Mariusz Szczygieł, Waldemar Bawołek, Mikołaj Łoziński, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Urszula Zajączkowska, Mira Marcinów, Adam Wajrak, Zyta Rudzka, Maciek Bielawski, Kalina Błażejowska, Pajączkowska, Adam Kaczanowski, Andrzej Niewiadomski, Piotr Marecki, Ryszard Koziołek, Barbara Sadurska, Olga Hund, Wojciech Nowicki.

Poza spotkaniami autorskimi organizatorzy Festiwalu, który ma na celu przybliżanie uczestnikom i mieszkańcom Beskidu Niskiego twórczości Zygmunta Haupta – największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy – zaplanowali dodatkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie czytanie opowiadań Haupta w interpretacji Andrzeja Grabowskiego. Warto będzie również wziąć udział w spotkaniu, podczas którego prof. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas spróbują przyjrzeć się przede wszystkim lwowskiemu okresowi w życiu pisarza – przyjaźniom, kontaktom towarzyskim i literackim, na czele z nieformalnym uczestnictwem w grupie „Rybałtów” i momentem debiutu literackiego w latach trzydziestych.

W ramach spotkań tematycznych nie zabraknie chociażby namysłu nad dorobkiem ważnych i wybitnych nieżyjących polskich pisarzy („Kornel Filipowicz. Mistrz opowiadania” z udziałem Wojciecha Bonowicza i Justyny Sobolewskiej, redaktorów tomów „Moja kochana dumna prowincja” oraz „Romans prowincjonalny i inne historie”).

Z kolei w niedzielę, 27 września, Michał Olszewski będzie rozmawiał z Tomaszem Ulanowskim (autorem książki „O powstawaniu Polaków”) o tym, jak ludzkość, która pojawiła się na Ziemi dopiero co, doprowadziła do tak wielkich zmian ekologicznych, że nawet konserwatywni geologowie nawołują do ogłoszenia nowej epoki — antropocenu. [Jednocześnie informujemy, że spotkanie z Adamem Wajrakiem, planowane na ten termin, z przyczyn od nas niezależnych nie odbędzie się.]

W tym roku organizatorzy postanowili wyjść także naprzeciw tym wszystkim, którzy do Gorlic nie przybędą. Miłośnicy twórczości festiwalowych gości będą mogli obejrzeć transmisję online ze spotkań na Facebooku oraz YouTube.

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w dniach 23–27 września 2020 roku w Gorlicach. W zakładce PROGRAM (http://www.festiwalhaupta.pl/program-2020) można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU (https://www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival) i INSTAGRAMIE (https://www.instagram.com/hauptfestival).

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.