Wielkanocny PASZTET Z FIGAMI

 

Wielkanocny PASZTET Z FIGAMI
Przepis dostępny w 6 wydaniu gorliczanin.pl

Gala Osobowości i sukcesy 2015odbyła się w Warszawie 23 marca w hotelu Marriott. 
 Jako jedyne restauracje z całej Polski na tę okoliczność restauracje Ratuszowa i Orchidea przygotowały wyborne szynki, pasztety z figami, pasztety z malinami i galaretą, musztardę kwiatową, chrzan cytrynowy i pomarańczowy. Gala gościła wielu celebrytów, sportowców, muzyków, aktorów, polityków z pierwszych stron gazet. 

Jeden z pasztetów możecie Państwo przyrządzić we własnych domach. Proponuję podać go z chrzanem na tradycyjny sposób na Świąteczny stół. 

Życzę smacznego!
Restauratorka i twórczyni wielu przepisów
Iwona Budziak

WIELKANOCNY PASZTET Z FIGAMI

 Pasztet jest słynną potrawa przyrządzaną z surowego, ugotowanego lub pieczonego mięsa, podrobów, warzyw, grzybów soi i/lub sera. Dodatkowo, przyprawiany jest aromatycznymi ziołami oraz przyprawami. Pasztety mogą być przygotowywane w cieście lub bez. Pasztety od dawien dawna odgrywały znaczącą rolę w gastronomi. 
Do dnia dzisiejszego spożywamy je saute, jako dodatek do śniadania czy w towarzystwie rozmaitych sosów i dodatków takich jak żurawina, suszone owoce oraz dżemy.

Mięsa do pasztetu:
podgardle wieprzowe 300g
wątróbka wieprzowa 300g
łopatka wieprzowa 500g
wołowina (najlepiej pręga) 300g
smalec 100g (najlepiej domowy)

Dodatki:
cebula 2 szt.
jajko 5 szt.
mleko 0,5l
bułki czerstwe 2 szt.
zioła liść laurowy, ziele angielskie,
jałowiec po kilka sztuk
gałka muszkatołowa
sól, pieprz do smaku
orzechy włoskie 100g
figi 200g

Sposób przygotowania:
Mięsa, poza wątróbką, obsmażyć na smalcu na silnym ogniu. Przełożyć do rondla i zalać wodą, dokładając tak wody, aby mięso było przykryte. Dodać  kilka ziaren ziela i jałowca, kilka listków laurowych. Dusić, aż mięso będzie bardzo miękkie, rozpadające się. Dopiero wtedy dodać wątróbkę i gotować około 15 minut. Bułki namoczyć w mleku. Mięsa i bułkę przepuścić trzy razy przez maszynkę do mielenia mięsa. Za ostatnim razem użyć sitka o mniejszych otworach. Do masy dodać jajka i starannie wyrobić, aż masa będzie gładka i lśniąca (sekretem pasztetu jest jego dobre wymieszanie). Do masy pasztetowej należy dodać pokrojone figi i orzechy włoskie. Doprawić gałką, solą i pieprzem. Napełnić foremki (3 keksówki po ok. 1 kg każda) i piec 90 minut w temperaturze 160 C. Po tym czasie nasze wspaniałe pasztety mogą gościć na naszych stołach. Pamiętajmy aby gotować z pasją i nie bać się nowych eksperymentów w naszych kuchniach.
Radosnych, pełnych wiary, miłości i nadziei, pogodnego serca i uśmiechu
oraz smacznego święconego w gronie najbliższych
życzy 
Restauracja Ratuszowa i Orchidea oraz właściciel Iwona Budziak

Udostępnij: