Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji” – Wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnicznych i etnograficznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Spiszaków i Szaryszan.

 

Pogórzanie i sąsiedzi - stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji" - Wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnicznych i etnograficznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Spiszaków i Szaryszan.

Stroje ludowe są częścią tradycyjnej kultury ludowej, jednym z najefektowniejszych jej elementów. Odświętny strój w tradycyjnej kulturze ludowej pełnił szczególną funkcję – swoistego identyfikatora. Określał tożsamość człowieka, przynależność do grupy, demonstrował odrębność w stosunku do „obcych”. Informował o pozycji społecznej, majątkowej oraz stanie cywilnym jego właściciela.

Założeniem wystawy jest prezentacja tej ważnej części kultury ludowej, jakim był tradycyjny strój. Głównym walorem wystawy jest nie tylko ekspozycja kompletnych strojów ludowych, zrekonstruowanych i zaprezentowanych na specjalnie przygotowanych w tym celu manekinach, lecz przede wszystkim możliwość zademonstrowania zwiedzającym, wielowiekowego procesu współistnienia i przenikania się różnych kultur.

Wystawa została zaprezentowana poprzez zrekonstruowane komplety strojów ludowych, pokazanych na 32 zindywidualizowanych manekinach z realistycznymi twarzami obrazującymi zarówno postacie osób starszych jak i młodszych, inspirowane archiwalnymi fotografiami , przedstawiających mieszkańców wsi, z przełomu XIX/XX w. i pocz. XX w. Uzupełnieniem ekspozycji strojów jest tło wystawy: częściowo zrekonstruowane wyposażenie wiejskich chałup (meble: stoły, krzesła, elementy dekoracyjne) a także oryginalne eksponaty ze zbiorów Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, np.: malowane skrzynie wianne, w których przechowywano odświętny strój, kołowrotki do przędzenia, stare maszyny do szycia itp.
Wystawę podzielono na obszary tematyczne. Każdy dotyczy regionu historycznego i etnograficznego, z którego prezentowane są stroje: po stronie polskiej – Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich po stronie słowackiej: strój Szaryszan z okolic Bardejova, Spiszaków z terenu Spisza.
Do wystawy został specjalnie przygotowany audioprzewodnik w języku polskim i słowackim.Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”
Wystawa czynna do 1 sierpnia 2021r.

źródło

Pogórzanie i sąsiedzi - stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji" - Wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnicznych i etnograficznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Spiszaków i Szaryszan. 2
Pogórzanie i sąsiedzi - stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji" - Wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnicznych i etnograficznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Spiszaków i Szaryszan. 3
Pogórzanie i sąsiedzi - stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji" - Wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnicznych i etnograficznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Spiszaków i Szaryszan. 4

Udostępnij: