Łemko Granie – 13.07.2019r.

 

Łemko Granie - 13.07.2019r.

Muzyka w sercu łemkowskiego świata…dźwięki tradycyjne ale też zaskakujące. Chyża Hani szykuje nową propozycję/pomysł na letni lipcowy wieczór. Instrumenty się stroją….Przybywajcie……..na I ŁEMKOgranie w Chyży …..
Wystąpią – Hancia & Slavko, Zaria , Burjan., Agnieszka Słowik Kwiatkowska
Biografia
Burjan jest to polsko-łemkowski zespół folkowy powstały w 2008 roku z inicjatywy Marka Rotko. Inspiracją zespołu jest głównie muzyka łemkowska przez wzgląd na korzenie jego członków – Beskid Niski, gdzie przeplatają się ze sobą kultury Łemków, Pogórzan, Słowaków, Ukraińców, Żydów i kilku innych mniejszości. W repertuarze grupy możemy usłyszeć łemkowskie, polskie, ukraińskie, serbskie, a nawet czeskie utwory ludowe w aranżacjach podkreślających słowiański klimat i łagodnie, a czasem skocznie prowadzących przez wszystkie te kultury, odnajdując w nich wspólne źródła. Pierwszy koncert Burjana odbył się podczas „Chwili z rusińską – łemkowską kulturą” w Liścu (woj. dolnośląskie). Wtedy zespół postanowił o kolejnych próbach i wspólnym muzykowaniu, co okazało się bardzo trafnym posunięciem. Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów m.in. na watrach w Żdyni, Michałowie, Oławie, Tyliczu i Ługach. Zespół brał także udział w Młodzieżowym Koncercie Muzyki Etnicznej i Folkowej we Lwowie, Krakowskich Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej, a także koncertował w „Piwnicy pod baranami”, na Festiwalu „Etniczne Inspiracje” w Warszawie , w Galerii Dominikańskiej i Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu oraz wielu innych. Atutem Burjana jest świetny kontakt z publicznością i duża elastyczność, bo świetnie sprawdza się na dużych, jak i małych koncertach oraz imprezach tanecznych. Grupa cały czas się rozwija i szuka nowych inspiracji. Zespół ma na swoim koncie 2 płyty z 2009 i 2011 roku na których można usłyszeć piosenki w autorskich aranżacjach.
Zoria

Zoria to chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim.

Chór działa od roku 2004 pod kierunkiem Anny Dubec. Tworzą go młodzi ludzie, pasjonaci z terenu powiatu gorlickiego i krynickiego.
Poprzez swój repertuar kultywuje tradycje i kulturę regionu śpiewając pieśni łemkowskie, pogórzańskie i biesiadne. Uświetnia wiele imprez i uroczystości na terenie województwa małopolskiego, Polski i Słowacji.

Chór występował między innymi na „Łemkowskiej Watrze” w Zdyni i Michałowie, na IV Międzynarodowym Bienale w Krynicy oraz Festiwalu Kultury Łemkowskiej w Gorzowie Wielkopolskim a także wielu festynach polsko-słowackich.
.
Agnieszka Słowik Kwiatkowska

O Agnieszce można by mówić bez końca, bo Agnieszka wciąż fascynuje, urzeka, zaskakuje.Ani ona, ani jej twórczość nie pozwalają się zaszufladkować, wymykają się stereotypom. Na drugi dzień po obronie dyplomu na warszawskiej ASP, idąc za głosem marzeń, wyjechała w Bieszczady. Chwali sobie tę emigrację, bo nie musi się podporządkowywać trendom, wymaganiom, snobizmom, środowiskowej próżności. Może wychowywać córki, hodować konie, śpiewać niezwykłej urody rosyjskie romanse, przekładać na język malarski niezwykle bogaty świat uczuć, emocji, doznań. Nie musi werbalizować swych artystycznych dążeń: to potrzeba decyduje o temacie. Ciepła, wrażliwa, otwarta na potrzeby innych dzieli się swą wiedzą, służy radą i korektą, inspiruje do tworzenia, pomaga, podpowiada – co czyni ją nie tylko dobrą malarką, ale i dobrym człowiekiem.
Agnieszka Słowik Kwiatkowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1987 r. mieszka w Bieszczadach, od wielu lat w Cisnej. Maluje nostalgiczne pejzaże, kwiaty, niezwykłe, pełne zadumy portrety, anioły oraz promieniujące energią obrazy przedstawiające konie, z którymi związała swoją życiową drogę.
Agnieszka potrafi również zaczarować, śpiewając z gitarą pieśni ukraińskie i rosyjskie romanse.
Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Hancia & Slavko

W naszym repertuarze można znaleźć zarówno nostalgiczne łemkowskie ballady jak i skoczne, taneczne i pocieszne tradycyjne śpiewanki.
Śpiewamy o miłości, tęsknocie, samotności, szczęściu, radości, muzyce, zabawie, nietrzeźwości i o ukochanych górach.
Inspirujemy się twórczością łemkowskiej pieśniarki Julii Doszny, sięgamy też na drugą stronę Karpat po muzykę rusińskich śpiewaczek: Márii Mačoškovej, Anny Poráčovej czy Anny Servickiej.
Jesteśmy członkami zespołu Hudacy, z którym braliśmy udział w projekcie „Micne Zila” mającym na celu rekonstrukcję dawnej muzyki Łemków.
więcej informacji w opisie wydarzenia na FB 🙂

Udostępnij: