JA JESTEM PAMIĘCIĄ – Kilka szkiców scenicznych o Łemkach – 07.08.2019r. PREMIERA

 

JA JESTEM PAMIĘCIĄ - Kilka szkiców scenicznych o Łemkach - 07.08.2019r. PREMIERA

PREMIERA SPEKTAKLU „JA JESTEM PAMIĘCIĄ” W RAMACH PROJEKTU „ODYSEJA ŁEMKOWSKA”

Serdecznie zapraszamy na PREMIEROWY pokaz spektaklu
„JA JESTEM PAMIĘCIĄ”, który odbędzie się 7 sierpnia 2019 r. o godz. 19.00 w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury.

Wstęp bezpłatny.

Czas trwania: 75 minut.

JA JESTEM PAMIĘCIĄ.

kilka szkiców scenicznych o Łemkach

Jedna z łemkowskich legend opowiada historię “śpiącego” wojska. Podobno cała armia w pełnym rynsztunku wraz z giermkami i konnicą śpi w podziemiach pod zamkiem na Górze Świętej Jadwigi. Łemkowie będąc jedną z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce pozostają w ogólnej świadomości ciągle tak samo tajemniczy, jak to uśpione wojsko z legendy.

Wiele w tym winy akcji przesiedleńczych, które miały doprowadzić do zatracenia ich tożsamości kulturowej związanej z zamieszkiwanymi przez nich terenami. Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ jest wyprawą w głąb ich historii, wyprawą do wnętrza magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów, powrotem do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoją historię, a za prawie każdą z tych historii krył się upiór czy duch.

Spektakl powstał na styku działań artystycznych i społecznych, angażujący profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Od czerwca do sierpnia wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.

Spektakl „Ja Jestem Pamięcią” – reżyseria: Wojciech Faruga, muzyka: Steve Nash ( Kacper Nowak), scenografia: Wojciech Faruga.

Występują: Jakub Kruczek, Krystian Łysoń, Oscar Mafa, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska oraz Barbara Fugiel, Kamil Hudzik, Maria Haluch-Grądalska, Katarzyna Cetnarowska, Małgorzata Bania, Marlena Pachla, Agnieszka Witusik, Jacek Leśniak, Aneta Karpińska, Kacper Wiktorek, Natalia Małecka, Apolonia Geppert, Weronika Wronowska, Oliwia Świątek, Izabela Krzyszycha, Oliwia Przybyłowicz, Karolina Tomasik, Zofia Krzyszycha.

POKAZY:

  • Premiera: 7.08.2019 r. – Gorlickie Centrum Kultury
  • 9.08.2019 r. – Jasielski Dom Kultury
  • 11.08.2019 r. – Gorlickie Centrum Kultury
  • 22.08.2019 r. – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Projekt Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy!

więcej informacji

Udostępnij: